Witowiańsko Watra byliśmy tam! 22 lipca 2018r.

22 lipca odbyła się kolejna, już XVIII Witowiańsko Watra, zorganizowana w ramach Tatrzańskich Wici...

 

          22 lipca odbyła się kolejna, już XVIII Witowiańsko Watra, zorganizowana w ramach Tatrzańskich Wici. Organizatorem imprezy, która ma przypominać o góralskiej kulturze ludowej był Związek Podhalan Oddział w Witowie oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Witowie i Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej w Kościelisku. Imprezę wspierała Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury. Watra tradycyjnie rozpoczęła się na Płazówce Mszą ku czci św. Anny. Później nastąpił uroczysty przejazd do remizy OSP wozami konnymi i zabytkowymi samochodami, prowadzony przez znanych pytacy Stanisława i Andrzeja Bzdyk. 
Witowiańską Watrę na placu koło remizy, rozpalili Ks. Proboszcz Jan Lis, Starosta Powiatu Tatrzańskiego Piotr Bąk, Wicestarosta Jerzy Zacharko, Prezes Oddziału Związku Podhalan Małgorzata Lasak, Sołtys Witowa Kazimiera Bzdyk, Dyrektor GOKR-u Małgorzata Karpiel-Bzdyk,  Radny Sejmiku Wojewódzkiego Jan Piczura, Prezes OSP z Witowa Wojciech Pawlikowski, Wiceprezes Społem Zakopane Teresa Gąsienica-Kołodziej oraz Przewodniczący Rady Gminy Kościelisko Roman Krupa. Symboliczne rozpalenie Watry było hasłem do rozpoczęcia artystycznych występów Kapeli „Witowianie”, dziecięcego zespołu regionalnego „Mali Witowianie” pod przewodnictwem Państwa Sobczyków. Zespoły „Mali Dzianiszanie” i „Szlachtowianie” z Pienin   zaprezentowały tańce, śpiew oraz zwyczaje ze swoich regionów. Wiele atrakcji dostarczyły przygotowane konkursy , w których była bardzo zacięta rywalizacja. W konkursie przygotowanym przez strażaków zwyciężyła drużyna w składzie Maciej Głowacki i Eryk Ciura. W ostrej rywalizacji  w cięciu drewna piłą „moja – twoja” zwyciężyli Danuta i Daniel Sieczka z Witowa.  Przygotowany przez Firmę Podhale Rescue Team p.n. rzut liną do koła ratunkowego wygrała wygrała Danuta Gacek Witowa.
„Mistrzostwa świata w jedzeniu bundzu”dostarczyły wielu emocji. Najszybciej 25 dkg bundzu zjadł Władysław Granat (czas 1 min.35 sek.) i został Mistrzem Świata na 2018 rok. W czasie Watry gościliśmy Prezesa Zarządu Głównego Związku Podhalan Andrzeja Skupnia oraz Prezesa Janusza Wesołowskiego.           
Organizatorzy bardzo dziękują sponsorom imprezy: Społem Zakopane sp. z o.o. na czele z  Prezesem Józefem Szwabem i Wiceprezes Teresą Gąsienicą Kołodziej, „Witów-Ski” sp. z o.o. z Prezesem Stanisławem Gutem, „Chochołowskie Termy” sp. z o.o. z Prezesem Stanisławem Tyrałą, Firma „Kaz-Car” Kazimierz Bzdyk, Hurtownia „Brutal” , Wspólnota Leśna Uprawnionych 8 Wsi, Willa „Kurant” Jacek Siuty, Sklep „Sezamek” Katarzyna i Wojciech Pawlikowscy, sklep „Livio” Klaudia i Kazimierz Leja,   P.H.”Delta” Ewa i Bogdan Barnowscy, FHU „DREW” Krzysztof Ratułowski, Koło Gospodyń Wiejskich z Witowa, Marek Barnowski, Halina i Zbigniew Szwajnos „Szwajnosówka”, Ewa i Wojciech Skorusa Karczma „Uboc”, Anna i Krzysztof Długopolscy, Stanisław Staszel, Aniela i Mieczysław Niźnik, Małgorzata i Władysław Lasak, Anna i Józef Szwab.
Wydarzeniem wieczoru był koncert zespołu „Zbóje”. Zebrana publiczność bawiła się wspaniale, a zespół kilkakrotnie bisował. 
Imprezę, którą zakończyła zabawa z DJ'em  sprawnie i z humorem prowadzili Agnieszka Bednarz, Kazimiera Bzdyk i Stanisław Stosel.
Podczas wydarzenia Fundacja K. Stopki „Młodość-Talent-Podhale” przeprowadziła zbiórkę pieniężną dla Izy z Dzianisza. 
Dziękujemy za udział w imprezie. Dziękujemy członkom Oddziału Związku Podhalan i druhom OSP z Witowa oraz pracownikom GOKR-u. Zawsze najważniejsza jest pogoda ducha i dobry humor.
 Zapraszamy za rok na XIX Witowiańską Watrę. (Będzie Słonecznie!!!) 
Małgorzata Lasak i Józef Szwab 


powrót