Witowiańska Watra 2017 Tatrzańskie Wici

Jak co roku!
TRADYCYJNIE NA PODHALU.

23 lipca odbyła się kolejna XVII Witowiańsko Watra, zorganizowana w ramach Tatrzańskich Wici. Organizatorem imprezy, która ma przypominać o góralskiej kulturze ludowej, był Związek Podhalan Oddział w Witowie, Ochotnicza Straż Pożarna w Witowie i Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej w Kościelisku. Imprezę wspierała Tatrzańska Agencja Rozwoju Promocji i Kultury. Watra tradycyjnie rozpoczęła się na Płazówce, Mszą ku czci św. Anny. Później nastąpił uroczysty przejazd do remizy OSP wozami konnymi, prowadzonymi przez znanych pytacy Stanisława i Andrzeja Bzdyk.
     Witowiańską Watrę, na całkowicie zmodernizowanym placu koło remizy, rozpalili  Wicestarosta Powiatu Tatrzańskiego Jerzy Zacharko, Prezes Oddziału Związku Podhalan Małgorzata Lasak, Sołtys Witowa Kazimiera Bzdyk, Radny Sejmiku Wojewódzkiego Jan Piczura, Prezes OSP z Witowa Wojciech Pawlikowski, Wiceprezes Społem Zakopane Teresa Gąsienica-Kołodziej oraz Sekretarz Gminy Kościelisko Mariusz Koperski. Symboliczne rozpalenie Watry było hasłem do rozpoczęcia artystycznych występów Kapeli „Witowianie”, dziecięcego zespołu regionalnego „Mali Witowianie” pod przewodnictwem Państwa Sobczyków. Zespoły „Morena” z Anglii i „Banova Jaruga”z Chorwacji zaprezentowały tańce, śpiew oraz zwyczaje ze swoich regionów, a zespół taneczny „Rox” taniec nowoczesny. Przybyłym licznie na imprezę turystom oraz mieszkańcom regionu wiele atrakcji dostarczyły przygotowane konkursy. Brali w nich udział turyści od naszego polskiego wybrzeża aż po Peru. Bardzo zacięta  rywalizacja, przy aplauzie rozbawionej publiczności  wyłoniła wielu zwycięzców.  W konkursie przygotowanym przez strażaków zwyciężyła drużyna w składzie Tomek i Roman Ratułowscy.  W ostrej rywalizacji  w cięciu drewna piłą „moja – twoja” zwyciężyli Maria Komperda i Stanisław Staszel.
Przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich konkurs na najsmaczniejsze pierogi p.n. „Witowiańskie Smaki”wygrała Monika Toczek z Witowa.
„Mistrzostwa świata w jedzeniu bundzu”dostarczyły wielu emocji. Najszybciej 25 dkg bundzu zjadł Władysław Granat z Dzianisza (czas 59,3sek.) pobijając dotychczasowy rekord świata i został Mistrzem Świata na 2017 rok. W czasie Watry gościliśmy Ks. Proboszcza Jana Lisa, Wójta Gminy Kościelisko Bohdana Pitonia, Przewodniczącego Rady Gminy Romana Krupę,Dyrektora GOKR-u Małgorzatę Karpiel-Bzdyk, Prezesa Janusza Wesołowskiego.           
    Organizatorzy bardzo dziękują sponsorom imprezy: Społem Zakopane sp. z o.o. na czele z P. Prezes Teresą Gąsienicą Kołodziej, „Witów-Ski” sp. z o.o. z Prezesem Stanisławem Gutem, „Chochołowskie Termy” sp. z o.o. z Prezesem Stanisławem Tyrałą, Firma „Kaz-Car”, Wspólnota Leśna Uprawnionych 8 Wsi, Janina i Jacek Siuty, Sklep „Sezamek” Katarzyna i Wojciech Pawlikowscy, Sklep „Livio” Kazimierz Leja, Pizzeria „Pełna Chata”, P.H.”Delta” Ewa i Bogdan Barnowscy, FHU „DREW” Krzysztof Ratułowski, Koło Gospodyń Wiejskich z Witowa, Marek Barnowski, Anna i Krzysztof Długopolscy, Maria i Stanisław Staszel, Aniela i Mieczysław Niźnik, Anna i Józef Szwab.
    Wydarzeniem wieczoru był koncert zespołu Trebunie-Tutki. Zebrana publiczność bawiła się wspaniale, a zespół kilkakrotnie bisował.
 Imprezę zakończyła zabawa z DJ'em.
 Dziękujemy za udział w imprezie. Dziękujemy członkom Oddziału Związku Podhalan i druhom OSP z Witowa oraz pracownikom GOKR-u.
 Tradycyjnie już dzisiaj  zapraszamy za rok na XVIII Witowiańską Watrę.  
Małgorzata Lasak i Józef Szwab


powrót